خب در این مقاله از شرکت اجاره ماشین رهسپار قصد داریم تا شمارا با یکی از معروف‌ترین، قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین کمپانی‌های خودروسازی حال حاضر دنیا آشنا کنیم. درست حدس زدید، کمپانی بنز که آوازه خودروهای آن بین همه اقشار پیچیده‌ است. معروفیت این برند به قدری بوده که علاوه بر حضور محصولات آن در خیابان و جاده‌ها، ماشین‌های این کمپانی را به عنوان خودروهای اصلی در صنعت فیلم سازی مشاهده می‌کنیم.

بنابراین به منظور آشنایی بیشتر با تاریخچه شرکت بنز و محصولاتی که از ابتدا تا به امروز تولید و در بازارجهانی عرضه کرده است، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

کمپانی بنز

تاریخچه کمپانی مرسدس بنز

همانطور که می‌دانیم مرسدس بنز یک برند آلمانی تبار بوده که در 28 ژوئن سال 1026 درس 96 سال قبل توسط 2 بنان‌گذار اصلیش با نام‌های کارل بنز و رقیبش گوتلیب دایملر تاسیس و شروع به کار کرد. پایگاه فرماندهی این شرکت خودروسازی از همان ابتدای ظهور تا به امروز در شهر اشتوتگارت آلمان تاسیس و شروع به کار کرده است.

گستردگی طیف محصولات این کمپانی که امروزه محصولات آن در لیست گران‌ترین خودروهای جهان قرار گرفته است، دلیلی اصلی معروفیت آن در میان متقاضیان است. تولیدات بنز شامل انواع ون، لوکس، کامیون، اتوبوس و حتی آمبولانس می‌باشد. فروش 2.31 میلیون خودرو در سال 2018 کمپانی بنز را به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خودرو در سطح جهان تبدیل کرد.

ساخت اولین خودرو درون سوز تاریخ

در همین ابتدا بگوییم که تفکر اصلی بر آن است که کارل بنز اولین خودرو با پیشرانه اسب بخار را تولید کرده است. اما این در حالی است که قبل از او یک کاپیتان فرانسوی به نام جوزق کانیو اتومبیلی را وارد بازار کرد که نیرو محرکه آن اسب بخار بود. در واقع کارل بنز مالک کمپانی بنز را می‌توان به عنوان مخترع اولین خودرو درون سوز تاریخ دانست.

این خودرو که پس از تولید به درشکه بدون اسب مشهور شد با نام تجاری بنز پتنت موتورواگن دربازار عرضه  در سال 1888 وارد خیابان‌ها شد.

برتا بنز همسر کارل

برتا بنز را در طول تاریخ خودرو سازی به عنوان پیشرانه اصلی موفقیت کارل بنز می‌شناسند. به طور کلی می‌توان گفت حیات خودروسازی و ورود این صنعت به چرخه پیشرفت از زمان سرمایه‌گذاری برتا بنز روی محصولات کمپانی بنز می‎باشد.

کلاس بندی خودروهای بنز

از دهه 40 میلادی به بعد کمپانی بنز خودروهای خود را با نام‌های اختصاصی مانند گالوینک، پونتون، زیپلن، پاگودا و … وارد بازار می‌کرد. تمامی این محصولات تولیدات بنز بود که با نام‌های مختص خود وارد بازار جهانی می‌شند. این شیوه نام گذاری تا دهه 60 ادامه داشته و درست زمانی که ستاره سه پر (لوگو بنز) به معروفیت جهانی رسید، بنز به فکر معرفی دسته‌بندی‌های جدید و اختصاصی‌تری برا خودروهای خود افتاد.

کمپانی بنز

به طور کلی کد اختصاصی اتاق‌های خودروهای بنز به صورت زیر است:

  • کلاسC که حرف اول مربوط به کلمه Compact یا همان جمع و جور را به خود اختصاص داده است.
  • کلاس  E که مربوط به حرف اول کلمه اقتصادی یا همان Economy است.
  • کلاس S که حرف اول کلمه Special بوده و از دسته‌بندی‌های مهم کمپانی بنز است.
  • کلاس SL به معنای SportLarg است.
  • کلاس CL که مربوط به کلمه کوپه بزرگ است.
  • کلاس G که نمادی از محصولات شاسی بلند این کمپانی است.

آشنایی با خودروهای کلاس A

از پرطرفدارترین کلاس‌های خودرو در بین دیگر محصولات کمپانی بنز است. مصرف سوخت و صرفه جویی در این بخش را می‌توان از جمله فاکتور مهم در افزایش میزان علاقه‌مندی کاربران به این کلاس دانست. اولین نسل خودروهای کلاس A در سال 1997 و با نام تجاری W168 و نسل بعدی آن در سال 2004 پا به بازار جهانی گذاشتند.

آشنایی با خودروهای کلاس B

خودروهایی که در این دسته بندی قرار می‌گیرند شباهت‌های زیادی با کلاس اسپرت بنز دارند. همچنین شباهت زیادی با خودروهای کلاس A داشته اما از نظر ظاهری کمی بزرگتر بوده و همچنین موتور بزرگ‌تری نسبت به کلاس A روی این خودروها سوار شده است.