شرکت بوگاتی یکی از معروف‌ترین شرکت‌ها در زمینه خودروسازی بوده و برای اینکه با سابقه این شرکت آشنا شوید باید این را بگوییم که تاریخچه خودرو سازی بوگاتی تقریبا به 110 سال گذشته برمی‌گردد. این شرکت فرانسوی – ایتالیایی – آلمانی بوده و در هر سه کشور نمایندگی دارد ولی دفتر مرکزی بوگاتی در حال حاضر در فرانسه است.

محبوبیت شرکت بوگاتی در زمینه ساخت مدل‌های کلکسیونی بسیار بالا بوده و به جرئت باید بگوییم که تا به حال هیچ شرکتی نتوانسته در این زمینه به پای بوگاتی برسد. در ادامه تصمیم داریم در رابطه با تاریخچه خودرو سازی بوگاتی صحبت نماییم.

آشنایی با کمپانی بوگاتی
منبع تصویر : https://www.cnet.com/

تاریخچه خودرو سازی بوگاتی

در سال 1909 شرکت بوگاتی با نام کامل Automobiles Ettore Bugatti توسط اتوره بوگاتی تاسیس شد. در تاریخچه خودرو سازی بوگاتی آمده است که اولین دفتر این شرکت بزرگ خودرو سازی در نزدیکی شهر دورلیشایم بوده است.

موسس این شرکت یعنی اتوره بوگاتی از دوران نوجوانی در کارگاهی که ساخت درشکه‌های لوکس را بر عهده داشت، کار می‌کرد. اواخر قرن 19 بود که او متوجه علاقه شدید خود به خودرو سازی شد. در سال 1898 او خودرویی را برای شرکت خودرو سازی ایتالیایی پرینتی و استاچی طراحی کرد.

این خودرو بوگاتی تایپ یک بود ولی در آن زمان به مرحله تولید نرسید. نهایتا در سال 1901 او طرح بوگاتی تایپ دو را به نمایشگاه میلان برد. در این نمایشگاه، بارون دیتریچ طرح اتوره را دید و از آن بسیار خوشش آمد. این بود که این دو نفر همکاری خود را آغاز کرده و این خودرو در کارخانه دیتریچ تولید شد.

آشنایی با اولین محصول خودرو سازی بوگاتی

در این قسمت از تاریخچه خودرو سازی بوگاتی تصمیم داریم تا در رابطه با سال‌های 1902 تا 1904 صحبت کنیم. در این مدت اتوره خودروهای بوگاتی تایپ 2 تا تایپ 7 را برای دیتریچ تولید کرد. اولین محصول برند، بوگاتی تایپ 5 بود که در سال 1903 توانست وارد مسابقات اتومبیل رانی شود.

در سال 1906 اتوره تصمیم گرفت به عنوان یک طراح مستقل کار کرده و با کارخانه‌های متفاوتی همکاری نماید. در همان سال بود که خودرویی با قدرت موتور 50 اسب بخار را طراحی کرده و ساخت.

نهایتا در سال 1909 او توانست به صورت مستقل یک شرکت داشته باشد. در ژانویه سال 1910 بود که نخستین خودرو در این شرکت تولید شده و روانه بازار شد. البته در همان سال 5 خودروی دیگر نیز ساخته شده و به راحتی به فروش رسید.

زمانی که جنگ جهانی اول اتفاق افتاد، تمامی شرکت‌های خودرو سازی شروع به ساخت محصولات نظامی کردند. در تاریخچه خودرو سازی بوگاتی نیز آمده است که در این زمان این شرکت شروع به ساخت موتور هواپیما برای دولت فرانسه کرده است.

از فروش این محصولات هواپیمایی، سرمایه نسبتا خوبی به دست آمد. این سرمایه‌ای بود که شرکت بوگاتی بتواند بعد از جنگ جهانی اول، کار خود را از سر بگیرد. اولین فعالیت این شرکت بعد از جنگ جهانی اول، ساخت بوگاتی تیپ 13 در سال 1921 بود که توانست در مسابقات اتومبیل رانی برشیا ایتالیا، مقام‌های اول تا چهارم را کسب نماید.

اولین خودرویی که در تاریخچه خودرو سازی بوگاتی به صورت انبوه تولید شد

در سال 1920 تایپ 23 برشیا رونمایی شده و به تولید انبوه رسید. این خودرو در هر سیلندر خود دارای دو سوپاپ می‌باشد که باعث تمایز آن با سایر تولیدات بوگاتی شده است. تولید این خودر به قدری موفق بود که تا سال 1926 حدود 2 هزار نسخه از آن تولید شده و به راحتی به فروش رفتند.

کمپانی خودرو سازی بوگاتی
منبع تصویر: https://www.lifestyleasia.com/

همچنین در بخش دیگری از تاریخچه خودرو سازی بوگاتی آمده است که در سال 1924 تایپ 35 رونمایی شد و در مسابقات اتومبیل رانی توانست به یکی از پرافتخارترین خودروهای دنیا تبدیل شود.

اگر بخواهیم اولین خودرو خانوادگی شرکت خودرو سازی بوگاتی را معرفی کنیم می‌توانیم به سال 1924 و تایپ 40 اشاره کنیم. برای تولید این ماشین، پیشرانه 1.5 لیتری روی شاسی تایپ 35 سوار شد.

قرارداد ساخت قطار سریع السیر با فرانسه

یکی از موفقیت‌هایی که در تاریخچه خودرو سازی بوگاتی آمده است، قراردادی است که این شرکت برای ساخت قطار تندرو یا سریع السیر با کشور فرانسه بست. این پروژه که اتوریل نام داشت توانست در سال 1933 به مرحله آزمایش در شرایط واقعی برسد.

البته قابل ذکر است که تا سال 1934 این قطار چندین بار تغییر کرده و به روز رسانی شد تا نهایتا بتواند به سرعت لحظه‌ای 192 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. نهایتا سرعت بهره برداری این قطار برای استفاده در مسیرهای طولانی، 166 کیلومتر بر ساعت محاسبه شد.

تاریخچه خودرو سازی بوگاتی در جنگ جهانی دوم هیچ چیزی برای ارائه ندارد چرا که در این زمان، شرکت بوگاتی تعطیل بود. بعد از جنگ، طراحی و تولید تایپ 59 بوگانی شروع شد و به راحتی توانست مقام قهرمانی را برای نخستین مسابقه جایزه بزرگ فرانسه به دست آورد.

مرگ اتوره بوگاتی

در سال 1947 اتوره به عنوان بنیان گذار شرکت بوگاتی فوت کرد. در تاریخچه خودرو سازی بوگاتی آمده که بعد از این اتفاق، این خودرو سازی با مشکلات زیادی رو به رو شد. در سال 1952 بوگاتی برای آخرین بار توانست در نمایشگاه اتومبیل پاریس شرکت کند. در همین هنگام بود که بخش تولید این شرکت به شدت افت پیدا کرده و شرکت رسما تعطیل شد.

در سال 1987 رومانو آرتیولی (کارآفرین ایتالیایی) بوگاتی را خرید و ای بی 110 را به عنوان اولین خودروی نسل جدید این برند تولید کرد ولی در همین حین بحران اقتصادی بازارهای آمریکا و اروپا آغاز شده و بوگاتی برای دومین بار تعطیل شد.

در سال 1998 فولکس واگن حق تولید خودرو با نشان بوگاتی را خریداری کرده و در سال 2000 رسما شرکت Bugatti Automobili S.p.A را تاسیس کرد. جدیدترین خودروی این برند در این دوران، بوگاتی ویرون 16.4 بوده و در سال 2015 نیز آخرین ویرون تحت برند بوگاتی تولید شد.

نتیجه گیری

در این مطلب به صورت کامل در رابطه با تاریخچه خودرو سازی بوگاتی صحبت کرده و از ابتدای تاسیس تا جدیدترین خودروی آن را توضیح دادیم. این یکی از معروف‌ترین شرکت‌های خودرو سازی است که مطالعه تاریخچه آن می‌تواند جالب باشد.