ماشین وسیله‌ای فنی است که همه افرادی که از آن استفاده می‌نمایند در تلاش هستند تا با نکات مختلف فنی آشنا شوند تا در شرایط لازم بدانند که دقیقا قرار است چگونه با مشکلات متفاوت این وسیله کنار بیایند. یکی از موضوعاتی که ممکن است هر راننده‌ای را نگران کند، پنچری خودرو یا موتور سیکلت است.

به همین دلیل اگر شما هم راننده هستید بهتر است در رابطه با روش‌های پنچرگیری آشنا باشید تا اگر به صورت ناگهانی این اتفاق برایتان افتاد، بتوانید آن را رفع نمایید و هیچ مشکلی نداشته باشید.

در این مطلب در تلاشیم تا شما را با روش‌های مختلف برای پنچرگیری لاستیک خودرو آشنا نماییم و این آموزش مفید را در اختار شما قرار دهیم.

روش های پنچرگیری لاستیک
منبع تصویر : https://www.autodeal.com.ph/

بهترین روش پنچرگیری، تعویض لاستیک پنچر شده با لاستیک سالم

خیلی از افراد همیشه لاستیکی سالم را در صندوق عقب ماشین خود دارند تا در صورت بروز هر گونه مشکلی آن را با لاستیک پنچر تعویض نمایند. همچنین در 90 درصد خودروهایی که از طریق شرکت‌های اجاره خودرو در مشهد رنت می‌شوند، لاستیک زاپاس موجود است. این بهترین روش برای رفع این مشکل است چرا که شما باید لاستیک مشکل‌دار را نهایتا پیش تعمیرکار ببرید تا به صورت کامل پنچری آن را بگیرد ولی برای اینکه در لحظه پنجری ماشین بتوانید به حرکت خود ادامه دهید، بهتر است همیشه لاستیکی سالم همراه خود داشته باشید و مطمئن باشید این یکی از مهم‌ترین ابزاری است که باید همیشه همراه داشته باشید.

در ادامه تصمیم داریم تا شما را با این روش پنچرگیری آشنا نماییم.

مرحله ابتدایی، توقف در جایی مناسب

این خیلی مهم است که ماشین شما در جایی قرار بگیرد تا سایر خودروها بتوانند آن را مشاهده نمایند و با شما برخورد نکنند. اگر دارای ماشین دنده اتوماتیک هستید آن را در حالت پارک قرار داده و در سیستم دنده دستی باید آن را روی دنده عقب بگذارید.

در ادامه باید فلاشرهای عقب را روشن کنید و ترمز دستی را حتما بکشید تا در هنگام تعویض لاستیک حرکت نکند. حالا باید تمامی سرنشینان خودرو را از ماشین پیاده نمایید.

مرحله دوم، استقرار کامل چرخ خودرو

همانطور که در مرحله ابتدایی روی این نکته تاکید کردیم، شما باید مطمئن شوید که خودرو در حین تعویض لاستیک حرکت نخواهد کرد. به همین دلیل بهتر است یک تکه آجر یا سنگ را جلوی لاستیک‌های ماشین قرار دهید و مطمئن باشید که حرکت نخواهد کرد.

مرحله سوم، آماده کردن جک و لاستیک یدکی

حالا باید لاستیک یدک خود را از صندوق عقب خارج کنید و جک را نیز آماده کنید. حالا باید با استفاده از جک، خودرو را بلند نمایید ولی باید به مکان قرار گیری جک خیلی دقت داشته باشید در غیر این صورت در حالی که تعویض لاستیک را انجام می‎دهید، از زیر لاستیک در رفته و می‌توانید خسارت جانی و مالی ایجاد نماید.

جک را حتما باید زیر قاب لاستیکی که قصد تعویض آن را دارید قرار دهید و مطمئن باشید نزدیک تایر خودرو می‌باشد. باید حتما روی این موضوع تاکید داشته باشید که جک شما با قسمت فلزی قاب ماشین در تماس است. بهتر است برای اینکه از جای قرار گرفتن جک مطمئن باشید، حتما کتابچه راهنما را مطالعه نمایید.

اگر دارای ماشین مدرن هستید، می‌توانید یک شکاف یا علامت کوچک را درست پشت گلگیرهای چرخ جلو یا عقب مشاهده نمایید که جایی است که باید جک در آن قرار بگیرد و کار را برای شما راحت کرده است.

ولی در اتومبیل‌های قدیمی و کامیون‌ها باید تلاش کنید تا جک را در یکی از تیرهای قاب و درست پشت لاستیک جلو یا عقب قرار دهید.

روش های پنچرگیری لاستیک خودرو
منبع تصویر : https://www.treadworx.com.au/

مرحله چهارم، جک زدن و بالا بردن ماشین

حالا باید جکی که قبلا در جای مناسب خود قرار دادید را حرکت داده و با استفاده از آن، ماشین را بالا ببرید. برای این کار می‌توانید از جک دستی یا جک هیدرولیکی استفاده نمایید. البته این خیلی مهم است که قبل از هر کاری دفترچه راهنما را مطالعه کنید.

مرحله پنجم، باز کردن پیچ های چرخ خودرو

حالا که از ثابت بودن ماشین خود مطمئن شدید و می‌دانید که جک را در جای مناسب قرار دادید، باید با استفاده از آچار مخصوص، پیچ‌های چرخ را باز کنید. این پیچ‌ها باید به صورت ضربدی و خلاف عقربه‌های ساعت شل شوند تا چرخ یا لاستیک ماشین کمی شل شود. حالا برای باز کردن کامل این پیچ‌ها باید از آچار چرخ ماشین استفاده نمایید.

به این دقت کنید که این پیچ‌ها خیلی محکم بسته شده‌اند و برای شل کردن آن‌ها، اگر نیروی دست شما کافی نبود، از وزن بدن خود استفاده نمایید و به این صورت به آرامی پیچ را شل کنید.

مرحله ششم، جدا کردن چرخ یا لاستیک خودرو

حالا باید چرخ باز شده را جدا نماید و آن را در جای دیگری قرار دهید و لاستیک سالم را روی توپی خودرو قرار دهید.

مرحله هفتم، بستن پیچ‌های لاستیک

در مرحله آخر باید پیچ‌هایی که از لاستیک قبلی باز کردید را روی لاستیک جدید ببندید. باید به هر مهره یک دور چرخش کامل دهید و مطمئن شوید به اندازه کافی محکم است. البته نیازی نیست که فشار زیادی روی پیچ‌ها بیاورید تا به شکستگی پیچ منجر نشود.