اطلاعات از میزان مصرف سوخت خودروی شما نه تنها به جنبه اقتصادی آن خلاصه نمی‌شود، بلکه می‌تواند یک راه ساده برای تشخیص سلامت خودرو و همچنین عملکرد بهینه موتور ثبت میزان مصرف سوخت نیز می‌باشد. در حقیقت خودروی شما باید در یک مسیر ثابت، یک میزان ثابت از بنزین را مصرف کند.

این روزها با توجه به افزایش قیمت سوخت و سهمیه‌ بندی بنزین، بهینه سازی و کاهش مصرف سوخت به یک امر مهم برای مالکین خودرو تبدیل شده ‌است.

کاهش سوخت

عوامل و فاکتورهای گوناگونی در طراحی و تولید یک خودرو وجود دارند که می‌تواند در میزان مصرف سوخت تاثیرگذار باشند، اما از سوی دیگر، برخی عوامل نیز مستقیما به نوع رانندگی و نوع نگهداری مالک از خودروی خود بستگی خواهد داشت.

در واقع می‌توان گفت با راهکارهایی ساده می‌توان علاوه ‌بر صرفه‌ جویی در هزینه‌، از مصرف بیش از اندازه بنزین جلوگیری نمود، که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

کاهش وزن خودرو

یکی از عوامل موثر و مهم در مصرف سوخت که ممکن است بسیاری از افراد به آن توجه نکنند، وزن خودرو نیز می‌باشد. بنابراین تمامی وسایل اضافی در خودرو را خارج کرده تا وزن خودروی شما به حداقل برسد.

از این رو بهتر است برخی از وسایل ضروری از قبیل لاستیک اضافه، ابزار تعویض لاستیک، تعدادی ابزار فنی معمولی و یک ذخیره آب کوچک را در خودرو نگه داشته تا در مواقع ضروری بتوانید به کمک آن‌ها نیز مشکلات خودروی خود را برطرف کنید.

بنزین با کیفیت

توجه داشته باشید که نوع بنزین مصرفی نیز خود به تنهایی یکی از مهم‌ترین نکات در خصوص کاهش مصرف سوخت می‌باشد. بنابراین پیشنهاد می‌شود از بنزین سوپر استفاده کنید، چرا که علاوه بر اینکه شامل اکتان بالا است،که در تمامی جایگاه‌ها هم عرضه شده و در دسترس می‌باشد.

این نوع از بنزین از کیفیت بهتری برخوردار بوده و ضرر کمتری را برای موتور خودروی شما در بر خوراهد داشت. همچنین علاوه بر این مزایا عملکرد خودرو را نسبت به بنزین‌های معمولی با اکتان پایین بهبود بخشیده، که در نتیجه آن مصرف سوخت را کاهش خواه یافت.

 استفاده از روغن موتور مناسب

استفاده از روغن موتور مناسب و استاندارد، یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در کاهش مصرف سوخت خودرو به مقدار دو تا سه درصد نیز می‌باشد. بنابراین می‌بایست به ‌طور مداوم، میزان غلظت روغن موتور ماشین خود را بر اساس اعلام شرکت سازنده بررسی کنید تا در صورت کم یا زیاد بودن آن، در خصوص مقدار مناسب آن اقدام نمایید.

بررسی درب باک بنزین

دو مورد احتمالی مصرف سوخت بالای اتومبیل می‌تواند به دلایلی همچون خودروهایی که فاقد درب باک بنزین هستند، یا دارای درب باک آن خراب است، صورت پذیرد.

در واقع مشکل را می‌توان از طریق روشن ‌شدن چراغ چک ترمز متوجه شد. همچنین درب باکی که دچار معیوبی و خرابی است، به‌ دلیل خارج شدن بخارهای مضر بنزین در هوا، می‌تواند ضرری جدی برای محیط زیست باشد، بنابراین در صورت بروز این مشکل حتما می‌بایست جهت رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید.

تنظیم فرمان

مورد دیگری که می‌تواند در مصرف بالای سوخت خودرو تاثیرگذار باشد، زاویه چرخ‌ها نیز می‌باشد، که در صورت وجود مشکل و تنظیم نبودن آن می‌توان با مراجعه به متخصص‌های فنی خودرو آن را برطرف نمود. نکته حائز اهمیت در این خصوص این است که زاویه قرارگیری چرخ‌ها در هر کدام از خودروهای دیفرانسیل عقب یا جلو نیز با یکدیگر متفاوت می‌باشد.

پس می‌بایست با مراجعه به مراکز مربوطه نسبت به تنظیم فرمان و زاویه چرخ‌ها اقدام نمایید. چرا که در صورتی که زاویه چرخ‌ها به‌ درستی قرار نگرفته باشد، علاوه بر اینکه لاستیک بعد از مدتی دچار ساییدگی می‌شود، همچنین موتور بیش از اندازه کار کرده و در نتیجه آن سوخت بیشتری نیز مصرف خواهد شد.

حرکت با سرعت استاندارد

یکی دیگر از مهم‌ترین روش‌های کاهش مصرف سوخت خودرو در زمان اجاره خودرو در مشهد، حرکت در اتوبان با سرعت استاندارد (نیز می‌باشد. بنابراین بهتر است در صورت امکان با سرعت خیلی زیاد در بزرگراه‌ها حرکت نکنید.

 فشار باد تایرها

از مواردی که تاثیر مستقیم در افزایش مصرف سوخت در اتومبیل‌ها را داشته، و علاوه بر آن موجب فرسایش سریع آج تایر می‌شود، تنظیم نادرست فشار باد لاستیک نیز می‌باشد.

نکات کاهش سوخت

از این رو پیشنهاد می‌شود که فشار باد لاستیک‌های خودروی خود را به‌‌ طور مرتب بررسی کنید و آن را همیشه در حالت استاندارد قرار دهید.

لازم به ذکر است که میزان فشار باد تایر هر خودرو، توسط سازنده آن نیز معین و مشخص شده است، که به صورت برچسب روی رکاب زده متصل می‌شود. اما در فصل زمستان با توجه به تغییرات در آب و هوا، بهتر است که مقدار آن را مقداری کاهش دهید.

همچنین سایر دلایل موثر بر مصرف بالای سوخت خودروها عبارتند از:

 • عدم تنظیم موتور خودرو
 • خاموش نکردن خودرو در هنگام توقف‌های طولانی مدت
 • استفاده از روغن موتور نامناسب و بی‌کیفیت که اصطکاک میان قطعات را زیاد می‌کند.
 • عملکرد نامناسب سنسور اکسیژن و فیلتر هوا
 • روشن بودن همیشگی سیستم تهویه خودرو
 • بالانس نبودن چرخ‌های خودرو
 • احتراق ناقص سوخت خودرو
 • عادات بد رانندگی
 • استفاده از چرخ و رینگ اسپرت
 • رانندگی با سرعت بالا
 • گرم کردن بیش از حد موتور در زمستان و …

دلایل افزایش مصرف سوخت در زمستان

عواملی که موجب افزایش در مصرف سوخت در فصل زمستان می‌شوند، و باید به آن توجه نمود عبارتند از:

 • غلظت هوای سرد از هوای گرم بیشتر می‌باشد، از همین روی خودرو برای حرکت به انرژی بیشتری نیاز خواهد داشت.
 • هوای سرد موجب کاهش باد لاستیک‌ها شده و اصطکاک بیشتر بین جاده و لاستیک خودرو، انرژی بیشتری از خودرو خواهد گرفت.
 • رانندگان برای جلوگیری از سر خوردن خودرو، ممکن است آن را سنگین کنند، که همین سنگین بودن خودرو نیز موجب افزایش مصرف سوخت خواهد شد.