برندهای معروف ماشین در جهان همیشه می‌توانند علاقه‌مندان خود را سرگرم نمایند و برای آن‌ها تازگی‌های خارق العاده‌ای داشته باشند. تعداد افرادی که به دنیای ماشین‌ها علاقه دارند به هیچ عنوان کم نبوده و همین باعث شده تا آن‌ها دوست داشته باشند تا در رابطه با برند مورد علاقه خود اطلاعات کاملی به دست آورند.

کمپانی رولز رویس یکی از همان برندهایی در جهان ماشین‌ها می‌باشد که به راحتی توانسته تعداد زیادی طرفدار پیدا کند. این کمپانی با نوآوری و سیقه فوق العاده طراحان خود توانسته اتفاقات مثبت بسیاری را رقم بزند و همه چیز را برای دوست داران خود جذاب نماید.

آشنایی با تاریخچه رولز رویس
منبع عکس : https://autoline24.ir

در این مطلب تصمیم داریم تا به معرفی برند رولز رویس بپردازیم و همه چیز را در رابطه با آن بیان کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی کمپانی رولز رویس

همانطور که در ابتدا نیز به این موضوع اشاره کردیم، رولز رویس یکی از برندهای معروف و بسیار دوست داشتنی در حوزه خودرو است که محصولات آن به پایه ثابت شرکت‌های اجاره خودرو در مشهد تبدیل شده است. در واقع این یک برند و شرکت بریتانیایی معروف در حوزه‌های طراحی، تولید و توزیع خودروهای مختلف می‌باشد. کمپانی رولز رویس یا (Rolls-Royce Motor Cars Limited) در حال حاضر زیر گروه BMW بوده و به این شکل به کار خود ادامه می‌دهد.

در سال 1906 بود که چارلز رولز و هنری رویس تصمیم گرفتند تا کمپانی رولز رویس را تاسیس نمایند. باید این موضوع را بگوییم که تاریخچه رولز رویس به دو قسمت قدیمی و جدید تقسیم می‌شود و محصولاتی که در حال حاضر از این برند تولید می‌شوند زیر مجموعه بی ام و بوده و هیچ ارتباطی به محصولات قبل از سال 2003 ندارند. در ادامه به صورت کامل در رابطه با این دو قسمت از تاریخچه کمپانی رولز رویس توضیح خواهیم داد.

آشنایی با تاریخچه کمپانی رولز رویس در گذشته

در ابتدا نیز به این گزینه اشاره کردیم که این برند معروف و دوست داشتنی توسط چارلز رولز و هنری رویس تاسیس شد و خیلی سریع توانست به معروفیت زیادی دست پیدا کند چرا که دارای کیفیت و خلاقیت خیلی زیادی بود و خیلی سریع توانست در میان برندهای معروف جایگاه خیلی خوبی به دست آورد.

در اوایل جنگ جهانی اول کمپانی رولز رویس مانند سایر برندهایی که در زمینه خودروسازی فعالیت می‌کردند، وارد ساخت موتور هواپیما شدند و تلاش کردند تا در زمینه دفاع هواپیماهای داخلی به فعالیت بپردازند و طولی نکشید که توانستند به این هدف نیز دست پیدا کنند و خیلی سریع در این زمینه نیز معرفیت و محبوبیت خوبی پیدا کرد.

در سال 1971 بود که صاحبین این برند و کمپانی معروف به اجبار آن را ترک کردند چرا که کمپانی رولز رویس در آستانه ورشکستگی بود و در غیر این صورت طبیعتا دیگر خبری از این برند نبوده و در حال حاضر به هیچ عنوان وجود نداشت. برای مقابله با این ورشکستگی قسمت‌هایی از آن توسط دولت خریداری شد تا به عنوان سازنده موتور هواپیما همچنان به فعالیت و کار خود ادامه دهد. در آخر نیز کمپانی رولز رویس در سال 1980 به شرکتی خوش نام در زمینه مهندسی به نام ویکرز فروخته شد.

کمپانی رولز رویس
منبع تصویر : https://insideevs.com/

آشنایی با تاریخچه کمپانی رولز رویس در حال حاضر

در سال 1998 بود که برند بی ام و تصمیم گرفت به صورت کاملا رسمی گواهی استفاده از لوگوی تجاری کمپانی رولز رویس را خریداری کند و این شد که برند و کمپانی بزرگ رولز رویس به زیر مجموعه برند بی ام و به عنوان یکی از بهترین و بزرگترین برندهای خودرو سازی در آلمان تبدیل شد.

در این زمان بسیاری از برندها برای خرید کمپانی رولز رویس در صف بودند و از این میان می‌توانیم به برندهای فولکس واگن و بی ام و اشاره کنیم که مهم‌ترین و بزرگترین خریداران محسوب می‌شدند. قیمت پیشنهادی برند فولکس واگن برای خرید کمپانی رولز رویس 430 میلیون پوند بود و قیمتی که بی ام و پیشنهاد می‌کرد تنها 340 میلیون پوند بود.

در این میان بی ام و یک برتری خیلی مهم نسبت به فولکس واگن داشت و آن، این موضوع بود که این برند، موتورها و بسیاری دیگر از قطعات اولیه(آشنایی با لیست مهم‌ترین قطعات موتور خودرو) کمپانی رولز رویس را تامین می‌کرد و این خیلی طبیعی بود که اگر رقیب او این کمپانی را خریداری می‌نمود، این رابطه کاری قطع شده و دیگر بی ام و تامین قطعات اولیه را بر عهده نمی‌گرفت.

باید به این نکته اشاره کنیم که برند فولکس واگن توانایی این را نداشت که قطعات اولیه محصولاتی از کمپانی رولز رویس مانند Bentley و Rolls-Royce را تامین نماید و همین دلیلی بود برای اینکه فولکس واگن با بی ام و وارد مذاکره شود تا بتوانند راه حلی برای این موضوع پیدا نمایند.

در نهایت این مذاکره‌ها این دو برند توانستند به توافقی دو جانبه دست پیدا کنند. طبق این توافق، برخی از حق و حقوق‌های کمپانی رولز رویس به شرکت بی ام و فروخته شد و در مقابل این برند قبول کرد تا سال 2003 قطعات اولیه را تامین نماید. در این میان، یعنی از سال 1998 تا سال 2003 برند فولکس واگن مشغول تولید محصولات R – R بود و بی ام و نیز توانست مرکز مدیریت کمپانی رولز رویس را در گودوود بسازد و برای ساخت محصول جدید برند رولز رویس آمادگی پیدا نماید.

پس از آن اولین محصولی که تحت عنوان کمپانی رولز رویس به بازار ارائه شد در سال 2003 تولید شد. این خودروی جذاب Phantom نام دارد که در حال حاضر در تمامی جهان محبوب بوده و توانسته طرفداران زیادی پیدا کند.

در حال حاضر خودروهای زیادی را تحت این برند و ساخته شده توسط کمپانی رولز رویس مشاهده خواهید کرد که همگی از خلاقیت، زیبایی و کارایی خیلی بالایی برخوردار هستند و توانستند در میان افراد علاقه مند به این حوزه، محبوبیت خیلی بالایی به دست آورند.

نتیجه گیری

در این مطلب به صورت کامل در رابطه با کمپانی رولز رویس توضیح دادیم و تاریخچه این برند را از گذشته تا اکنون بیان نمودیم. گفتیم که این کمپانی در حال حاضر زیر نظر برند بی ام و در حال فعالیت است و از روزی که تاسیس شد تا اکنون، فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرده است.