خودروهای تولید انبوه امروزه بیشتر از قبل در حال تلاش برای دستیابی به سرعت‌های بالا نیز هستند، اما محقق کردن این امر در جاده‌های عمومی عملا غیر ممکن می‌باشد، و راندن خودروهایی با چنین سرعتی تنها می‌بایست توسط راننده‌هایی حرفه‌ای و مخصوص سرعت بالا انجام پذیرد، که معمولا در اروپا و دیگر کشورها جاده‌های ویژه‌ای برای این خودروها در نظر گرفته شده است.

در واقع می‌توان گفت که واژه سریع‌ترین، در مورد خودروهایی گفته می‌شود که سرعت نهایی آن‌ها از سایر خودروها به مراتب بیشتر می‌باشد. البته نکته حائز اهمیت در خصوص وصف سریع‌ترین خودرو با پرشتاب‌ترین خودرو، باید گفت که این دو تفاوت‌هایی زیادی را با هم دارند.

در رده‌ بندی پرشتاب‌ترین خودرو، معیار صفر تا صد در ( x ثانیه) به کار می‌رود، اما در رده‌ بندی سریع‌ترین خودرو، از معیار حداکثر سرعت ( x کیلومتر بر ساعت) نیز استفاده می‌شود.

حال در ادامه به معرفی برخی از سریع‌ترین خودروهای جهان خواهیم پرداخت.لازم به ذکر است سرعت بالا، قیمت و عدم تایید حجم موتور این خودروها کار را برای حضور آن‌ها در کشورمان و استفاده در شرکت‌های اجاره خودرو در مشهد سخت کرده است.

گونیخ

خودرو کونیگزگ جسکو ابسولوت

کمپانی کونیگزگ نقش ویژه و قابل توجهی در زمینه تولید سریع‌ترین ماشین جهان را دارا می‌باشد، به همین علت می‌توان گفت که در صدر تولید کنندگان سریع‌ترین خودروهای دنیا نیز قرار دارد.

در واقع باید گفت که خودرو کونیگزگ جسکو ابسولوت، سقف سرعت ندارد و تنها جایی که می‌توان سرعت آن را تست کرد، پیست شرکت بوگاتی در شمال آلمان نیز می‌باشد.

این خودروی از یک خودروی دوقلو برخوردار بوده، که شامل یک موتور ۵ لیتری توربو شارژ است، و تا حدی قدرتمند بوده که تاکنون هیچ خودروی دیگری نتوانسته است رقیب آن باشد. جسکو ابسولوت دارای سبک‌ترین میلنگ جهان است که تنها ۱۲ و نیم کیلوگرم وزن دارد.

همچنین از ویگی‌های مهم و بارز این خودرو این است که با توجه به طراحی مجدد سیستم تزریق سوخت آن، هر عنصر سطحی که موجب کاهش کشش یا اتلاف انرژی در این خودرو می‌شود را از بین برده، که همین امر نقش بسزایی در افزایش پایداری سرعت بالا در این خودرو را ایفا می‌کند.

سقف سرعت خودروی کونیگزگ جسکو ابسولوت 531 کیلومتر بر ساعت است.

خودرو هنسی ونوم F5

کمپانی خودروسازی هنسی ونوم، را می‌توان جزو موفق‌ترین تولید کنندگان خودرو در ایالات متحده برشمرد، چرا که حضوری قوی و قدرتمند در زمینه تولید سریع‌ترین خودروهای جهان دارد.

خودرو خودرو هنسی ونوم F5 مجهز به موتور هشت سیلندر خورجینی با حجم ۶.۶ لیتر و سیستم توربو دوگانه نیز می‌باشد، که تنها در تعداد ۲۴ دستگاه تولید شده است.

سقف سرعت خودروی هنسی ونوم F5، 500 کیلومتر بر ساعت است.

خودرو بوگاتی بولاید

کمپانی بوگاتی، جزو تولید کننده‌های خودروهای لوکس در فرانسه است، که در گروه تولید کنندگان سریع‌ترین خودروهای جهان نیز قرار دارد.

خودرو بوگاتی بولاید از دسته خودروهای کوچکی می‌باشد که سرعت آن سریع‌تر از انتظار است.

قسمت زیرین کاپوت این خودرو قدرتمند، شامل یک موتور ۸ لیتری و ۴ توربو شارژ 16W  قرار گرفته است.

سقف سرعت خودروی بوگاتی بولاید 498 کیلومتر بر ساعت است.

بوگاتی

خودرو بوگاتی شیرون سوپر اسپرت

کمپانی بوگاتی همواره با حضور پر تکرار خود در لیست تولید کنندگان سریع‌ترین خودروها، به عنوان یکی از معروف‌‌ترین کمپانی‌ها محسوب شده، که با تولید خودرو با موتور ۱۶ سیلندر و حجم ۸ لیتر به طور مستمر در این لیست نیز قرار دارد. خودروهای تولیدی این کمپانی همواره در لیست گران‌ترین خودروهای دنیا هم حضوری مستمر دارند.

این خودرو دارای بدنه قوی و سبک از جنس فیبر کربن می‌باشد، که طراحی آن موجب کاهش نیروهای وارده به راننده و سرنشینان شده و و کاسته شدن ایجاد درد می‌شود. به طوری که می‌توان گفت رانندگی با آن یک تجربه فوق‌العاده نیز می‌باشد.

سقف سرعت خودروی بوگاتی شیرون سوپر اسپرت 482 کیلومتر بر ساعت است.

خودرو SSC توتارا 

کمپانی تولید کننده خودرو توتارا توانسته است خودرویی مناسب را تولید کند که موجب شکستن رکورد بسیاری از خودروها شده است. خودرو SSC توتارا را می‌توان در حال حاضر جزو سریع‌ترین خودروها در جهان معرفی نمود، که همین امر موجب شده این کمپانی همواره به عنوان تولید کننده قدرتمندترین خودروهای جهان در سال ۲۰۲۲ باقی بماند.

سقف سرعت خودروی SSC توتارا 455 کیلومتر بر ساعت است.

خودرو بوگاتی ویرون سوپر اسپرت

همانطور که قبلا هم گفته شد کمپانی بوگاتی حضوری مستمر در لیست سریع‌ترین خودروهای دنیا داشته، که این امر به دلیل تولید خودروهایی با قدرت بالا و سوپر اسپرت نیز می‌باشد. این خودرو دارای ۱۶ سیلندر w با حجم ۸ لیتر نیز می‌باشد.

سقف سرعت خودروی بوگاتی ویرون سوپر اسپرت 431 کیلومتر بر ساعت است.

خودرو ریماک

در حال حاضر جهان در حال پیشروی به سمت تولید وسایل نقلیه الکتریکی نیز می‌باشد، که کمپانی ریماک با تولید خودروی الکتریکی در لیست سریع‌ترین خودروها در جهان نیز قرار گرفته است.

نورا ریماک یک وسیله نقلیه الکتریکی بوده که شامل چهار موتور است، و از سرعت بالایی نیز برخوردار می‌باشد، که همین امر باعث شده تا شانس رقابت در مسابقات سرعت بالا را داشته باشد.

سقف سرعت خودروی ریماک 415 کیلومتر بر ساعت است.

خودرو استون مارتین والکری

کمپانی انگلیسی استون مارتین که به تازگی قدم به عرصه تولید خودروهای قدرتمند، با همکاری تیم فرمول یک پا گذاشته است، توانسته است یک خودرو قوی با سرعت بالا، و با دو موتور 1000 دور در دقیقه تولید کرده و ارائه دهد.

این خودرو شامل سیستم هیبرید و یک سیلندر خورجینی تنفس طبیعی با موتور ۱۲ نیز می‌باشد، که این امکان را فراهم کرده تا با قدرت بالا در کمترین زمان به حداکثر سرعت برسد.

سقف سرعت خودروی استون مارتین والکری 402 کیلومتر بر ساعت است.

 خودرو مک لارن اسپیدتیل

 خودرو مک لارن اسپیدتیل

کمپانی مک لارن در تجارت و تولید سریع‌ترین خودروهای دنیا فعالیت گسترده‌‌ای داشته، که به همین علت در زمینه تولید سوپر اسپرت‌های رکورد شکن از اطلاعات بالایی بخوردار می‌باشند. همین امر موجب شده که به مدت 20 سال در خصوص سریع‌ترین خودروی جهان نیز رکوردار باشد.

سقف سرعت خودروی مک لارن اسپید تیل 402 کیلومتر بر ساعت است، که تنها تفاوت آن با استون مارتین والکری در شتاب آن نیز می‌باشد.

خودرو کونیگزگ جمرا

کمپانی سوئدی کونیگزگ را می‌توان از برترین تولید کنندگان خودرو در جهان معرفی نمود. این کمپانی

اقدام به تولید یک خودرو با ویژگی‌های خاص کرده است، که از ویژهگی‌های آن داشتن چهار صندلی و موتور سه سیلندر دو لیتری مجهز به سیستم توربو دوگانه در کنار سه موتور الکتریکی است، که همین امر موجب عملکرد فوق‌العاده آن شده است.

سقف سرعت کونیگزگ جمرا 400 کیلومتر بر ساعت است.