یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر در مسافرت‌های زمینی و با خودروی شخصی و یا استفاده از شرایط اجاره خودرو در مشهد، می‌تواند انتخاب راه مناسب و عبور از جاده‌های زیبا، با مناظری دلنشین باشد. به طوری که برخی از مسیرها و جاده‌های ایران به اندازه‌ای زیبا و روح نواز هستند که مسافران حاضرند حتی در صورت طولانی‌تر شدن راهشان آن را تجربه کنند.

در ادامه به معرفی  برخی از زیباترین جاده‌های ایران برای سفر با ماشین خواهیم پرداخت.

کلاردشت

جاده عباس‌آباد به کلاردشت

این جاده واقع در استان مازندران می‌باشد و به عنوان یکی از زیباترین و چشم‌نواز‌ترین جاده‌های ایران به شمار می‌رود. جاده عباس‌آباد به کلاردشت از جاده‌های جنگلی ایران بوده که برای عبور از آن و رسیدن به مقصد می‌بایست از میان جنگل‌های هیرکانی عبور کنید.

جاده اردبیل به آستارا

درواقع این جاده در ناحیه مرز میان استان‌های گیلان و اردبیل نیز قرار دارد، که هر دو این استان‌ها از زیباترین و سرسبزترین استان‌های شمالی ایران نیز به شمار می‌روند. همچنین لازم به ذکر است که دلیل جذابیت این جاده به دلیل وجود گردنه حیران که از زیباترین گردنه‌های ایران است، می‌باشد.

جاده اسالم به خلخال

جاده زیبای اسالم به خلخال در حقیقت از شهر اسالم استان گیلان آغاز شده و به شهر خلخال در جنوب استان اردبیل ختم می‌شود، که به طور قطع می‌توان گفت به عنوان یکی از سرسبزترین و چشم‌نوازترین جاده‌های ایران شناخته می‌شود. البته لازم به ذکر است با توجه به این امر که در ارتفاع قرار دارد، جزو نواحی سردسیر محسوب می‌شود و معمولا شاهد بارندگی در این جاده نیز خواهیم بود.
جاده شاهرود به گرگان

این جاده نیز در مسیر بین استان‌های شاهرود و گرگان قرار دارد، و با توجه به وجود جنگل‌های توسکستان، معمولا این مسیر به نام توسکستان هم شناخته می‌شود.

جاده چالوس

از دلایل آب و هوای مطلوب و دلنشین این جاده، می‌توان به وجود پوشش‌های انبوه درختان اورس، بلوط و توسکا نیز اشاره نمود.

جاده چالوس

جاده چالوس که یکی از شناخته شده‌ترین و معروف‌ترین جاده‌های ایران است، میان استام‌های البرز و مازندران نیز می‌باشد.

وجود زیباترین کوه‌ها، و مسیر پر پیچ و خم جنگلی جاده چالوس، زیبایی این جاده را چند برابر کرده است.

 جاده جنگل دو هزار

جاده جنگل دو هزار که می‌توان آن را به عنوان یکی از جذاب‌ترین مسیرهای جنگلی شمال ایران برشمرد، واقع در استان مازندران بوده که از شهر زیبای تنکابن (شهسوار) آغاز شده و امتداد آن نیز جاده دو هزار می‌باشد.

مسیر این جاده کوهستانی مملو از درختان و گیاهان سرسبز بوده و از جذابیت‌های آن می‌توان به چشم‌انداز بی‌نظیر آن یعنی دریای خزر اشاره نمود.

جاده روستای فیلبند

جاده زیبای فیلبند از محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین جاده‌های شمال ایران در استان مازندران می‌باشد، که حتی در فصل تابستان دارای هوایی خنک و دلپذیر است. وجود دشت‌های سرسبز و پهناوی، چشمه‌های آب کوچک، در مسیر کوهستانی این جاده، آن را به یکی از زیباترین جاده‌های ایران تبدیل کرده است. لازم به ذکر است امتداد این مسیر که روستای فیلبند نام دارد، معروف به بام مازندران نیز می‌باشد.

جاده رامسر به جواهرده

این جاده واقع در استان مازندران می‌باشد. در طول مسیر این جاده پر پیچ و خم ییلاقات و دشت‌های سرسبز و روستاهای زیبایی قرار دارد، که امتداد آن  به روستای جواهرده می‌رسد، که از زیباترین مناطق سردسیر مازندران به شمار می‌رود.

گردنه حیران

گردنه حیران

گردنه حیران نیز از مناطق بسیار زیبا و دیدنی استان گیلان است، که واقع در مسیر میان آستارا و اردبیل می‌باشد.

این گردنه از یک سو با جنگل هیرکانی و از سوی دیگر با دره نیز احاطه شده است، که به عنوان یکی از جذاب‌ترین و زیباترین مسیرهای جاده‌ای ایران محسوب می‌شود.

جاده سیاهکل به دیلمان

این جاده از مسیرهای فرعی بسیار زیبا در استان گیلان است، که به خصوص در فصل‌های بهار و پاییز از آب و هوایی بسیار دلپذیر و مطبوع برخوردار می‌باشد. مسافران در ابتدای مسیر سیاهکل به دیلمان شاهد جنگل‌های انبوه بی‌نظیری خواهند بود، و همچنین در فصل‌های بهار و پاییز پوشیده از مه می‌باشد.

همچنین از زیبایی‌های مسیر این جاده می‌توان به آبشار لونک اشاره نمود.

جاده چابهار به بندر گواتر

این جاده ساحلی زیبا واقع در استان سیستان و بلوچستان می‌باشد. مسافران با استفاده از ایمن‌ترن خودروهای ایرانی در طول مسیر شاهد سواحل صخره‌ای، و کوه‌های نزدیک به دریا بوده، که می‌تواند جزو دیدنی‌ترین مسیر جاده‌ای در ایران محسوب شود.

جاده پارسیان به بندر مقام

جاده پارسیان به بندر مقام هم نیز جزو مسیرهای ساحلی بسیار زیبای جنوب ایران می‌باشد که واقع در استان هرمزگان و حاشیه خلیج فارس بوده، و از یک سو دریا و سوی دیگر توسط کوه‌های صخره‌ای احاطه شده است.

جاده هجیج به اورامان تخت

جاده هجیج به اورامان تخت را می‌توان به عنوان یکی از منحصر به فردترین مسیرهای جاده‌ای ایران معرفی نمود. مسافران در طول مسیر خود از کوه‌های سنگی، طبیعت سرسبز، چشمه‌های خروشان و دامنه‌های پر شیب عبور خواهند کرد. در واقع این جاده واقع در استان‌های کردستان و کرمانشاه بوده، و مسیر میان دو روستای بسیار زیبا نیز می‌باشد.

جاده شیراز به کازرون

این مسیر در استان فارس قرار دارد، و دلیل زیبایی آن وجود دشت لاله ارژن در طول مسیر جاده نیز می‌باشد. دشت ارژن واقع در دامنه‌های رشته کوه زاگرس می‌باشد که از طبیعتی بسیار زیبا و چشم نواز برخوردار است.