نمایشگاه‌های رسمی خودرو، همایش‌های معروف و بزرگ، فستیوال‌ها، تورهای خودرویی و … رویدادهای مهم و شناخته شده برای گرد هم آمدن علاقه‌مندان به موضوع خودرو نیز می‌باشند. این دسته از رویدادهای خودرویی عموما به صورت دوره‌ای و سالیانه برگزار شده، و در مقیاس‌های متفاوتی رخ می‌دهند که می‌توان گفت به صورت بی‌شمار نیز می‌باشند.

هر ساله ده‌ها و صدها نمایشگاه خودرو در سرتاسر جهان برگزار خواهد شد، که برخی از آن‌ها رویدادهایی بزرگ تلقی می‌شوند و بعضی دیگر تنها چند صد نفر بازدید کننده را به خود جذب می‌کنند. اما باید گفت که تمامی این رویدادها ارزشمند بوده و این فرصت را برای مردم در اختیار می‌گذارند تا بتوانند به بررسی مدل‌های مورد علاقه خود بپردازند و ارتباط نزدیکی با خودروهای مفهومی جدید نیز برقرار کنند.

از مهم‌ترین رویدادهای معرفی خودروی جهان در دهه‌ گذشته، پیشرفت و توسعه قابل توجه مدل‌های برقی می‌باشد، که یکی از اصلی‌ترین این رویدادها، معرفی خودروی برقی تسلا مدل S بود، که بسیار مورد توجه عموم قرار گرفت. این خودرو در کلاس سدان‌های لوکس و گران‌ قیمت به عرضه درآمد، و برای تسلا یک موفقیت بزرگ محسوب شد.

حال در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین رویدادهای معرفی خودرو در جهان خواهیم پرداخت.

مهم‌ترین رویدادهای معرفی خودروی جهان

INTERNATIONALE AUTOMOBIL- AUSSTELLUNG (IAA)

این نمایشگاه، که در سال‌های اخیر به نمایشگاه خودروی آلمان شناخته شده بود، و به عنوان موتور شوی بین المللی نیز معروف بود، از گذشته تا به امروز از لحاظ تعداد بازدیدکنندگان و همچنین تولیدات شرکت کننده، بزرگ‌ترین نمایشگاه صنعت خودروسازی جهان به شمار می‌رود.

جالب توجه است که این رویداد بزرگ در سال‌های فرد در فرانکفورت، و در سال‌های زوج در هانوفر آلمان برگزار شده، و معمولا در اواخر ماه سپتامبر نیز رخ خواهد داد.

TOKYO MOTOR SHOW

این رویداد مهم درکشور ژاپن و شهر توکیو برگزار می‌شود، و بسیاری از کمپانی‌های بزرگ از جمله تویوتا، هوندا، میتسوبیشی و … که معروف‌ترین محصولات ژاپنی هستند، در این نمایشگاه شرکت می‌کنند.

توکیو موتور شو، هر ساله و معمولا در ماه اکتبر و نوامبر در توکیو برگزار شده هزاران خودرو، موتور سیکلت و دیگر وسایل نقلیه در آن به نمایش در خواهند آمد.

لازم به ذکر است برخی از محصولات و تولیدات شرکت کننده در این نمایشگاه که در کشور ایران به عرضه درآمده و در دسترس می‌باشد، مانند تویوتا، در شرکت‌های اجاره ماشین در مشهد قابل ارائه و استفاده نیز می‌باشد.

نکته حائز اهمیت در خصوص این رویداد این است که، یک نمایشگاه تخصصی جهت معرفی محصولات سبز با آلایندگی کم بوده، که می‌توان گفت گاها روزانه میزبان یک میلیون نفر نیز می‌باشد.

PARIS MONDIAL DE L’AUTOMOBILE

نمایشگاه بین المللی پاریس، یکی از مهم‌ترین رویدادهای معرفی خودروی جهان محسوب می‌شود، که همانند بسیاری از نمایشگاه‌های خودرو، معرف جدید‌ترین محصولات و دستاوردها در صنعت خودروسازی جهان نیز می‌باشد.

این رویداد بزرگ دو بار در سال و عموما در ماه اکتبر برگزار می‌شود، که در راس آن تولیدکنندگان فرانسوی می‌باشند که جایگاه و سهم بسزایی را به خود اختصاص داده‌اند.

INTERNATIONAL GENEVA MOTOR SHOW

نمایشگاه خودروی ژنو سوییس را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین و همچنین موثرترین رویدادهای خودرویی جهان معرفی نمود. در این رویداد معمولا سالن‌های متعددی در نظر گرفته شده که جهت به نمایش گذاشتن و معرفی خودروهای مفهومی و برندهای معروف و معتبر جهان برگزار می‌شود.

نکته قابل توجه در این رویدا این است که افراد علاوه بر بازدید از خودروهای معتبر، می‌توانند از کارگاه‌های آموزش تعمیرات و نگهداری خودرو بهره‌مند شده، و شاهد برنامه‌هایی از قبیل بازدید از غرفه‌های قطعات یدکی، سالن‌های انیمیشن و انواع اکسسوری مرتبط با خودرو باشند.

مهم‌ترین رویدادهای معرفی خودروی جهان

 NORTH AMERICAN INTERNATIONAL AUTO SHOW

این نمایشگاه که واقع در آمریکای شمالی است به طور سالیانه در شهر دیترویت ایالت میشیگان برگزار می‌شود، و می‌توان گفت از دیگر رویدادهای بزرگ و تاثیرگذار جهانی نیز به شمار می‌رود.

در این رویداد کمپانی‌های معتبری همچون فورد، کرایسلر و جنرال موتورز آمریکا شرکت نموده، و نکته حائز اهمیت آن این است که معمولا سه روز از این رویداد بزرگ به خیریه تعلق می‌گیرد.

WOODWARD DREAM CRUISE

این رویداد متعلق به خودروهای کلاسیک و عاشقان این نوع خودروها نیز می‌باشد. نمایشگاه WOODWARD DREAM CRUISE معمولا در ماه آگوست و در خیابان وودوارد، در ناحیه متروپلین شهر دیترویت برگزار می‌شود، که سالیانه میزبان هزاران خودرو و موتور سیکلت و تعداد قابل توجهی بازدیدکننده نیز می‌باشد.

شرکت کنندگان این رویداد شامل انواع خودروهای کلاسیک کروک، SUV، ماسل و حتی در قسمتی از این نمایشگاه، خودروهای کلاسیک تغییر یافته مانند  Hot Rodخواهد بود.

BEIJING INTERNATIONAL AUTOMOTIVE EXHIBITION

نمایشگاه بین المللی پکن، که معروف به Auto China هم می‌باشد، در حال حاضر به عنوان بزرگ‌ترین رویداد صنعت خودروسازی چین، و البته معروف‌ترین رویداد خودرویی جهان نیز به شمار می‌رود.

محل برگزاری این رویداد، در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی چین بوده، که همواره میزبان تولیدات متفاوت و خاصی می‌باشد که برای بازار چین طراحی و عرضه می‌گردد.

CHICAGO AUTO SHOW

این نمایشگاه در شیکاگو واقع در ایالت متحده آمریکا می‌باشد، که از دیگر مهم‌ترین رویدادهای معرفی خودروی جهان نیز محسوب می‌شود، که می‌توان گفت برای بسیاری از خودروسازان جهان، مخصوصا برندها و تولیدات آمریکایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.