صنعت خودرو یکی از پرطرفدارترین و در عین حال گران‌ترین صنایعی است که در سراسر جهان وجود دارد. خیلی از افراد به این موضوع علاقه نشان داده و در رابطه با انواع و اقسام ماشین‌های مختلف اطلاعات کسب کرده و به همان نسبت دوست دارند تا این ماشین‌های لوکس را داشته باشند. همانطور که گفتیم این صنعت به شدت گران است و به همین دلیل شاید خیلی از افراد نتوانند سوار شدن در ماشین مورد علاقه خود را تجربه کنند. همین موضوع باعث شده تا صنعتی به نام اجاره خودرو نیز به وجود آید.

مک لارن

طبیعتا اجاره خودرو فقط برای استفاده افراد از آن برای تجربه ماشین‌های مختلف نبوده و کاربردهای زیادی دارد. برای مثال فردی که به شهری سفر کرده و ماشین شخصی به همراه ندارد و این باعث می‌شود تا با اجاره خودرو، در مسافرت خود آسودگی داشته باشد و بتواند به هر مکانی به راحت‌ترین شکل ممکن دسترسی پیدا کند.

شرایط اجاره خودرو در ایران و خارج از ایران متفاوت است. به همین دلیل در این مطلب تصمیم داریم شما را با تمامی شرایط اجاره خودرو در داخل و خارج از کشور آشنا کنیم.

آشنایی با شرایط اجاره خودرو در مشهد

زمانی که به خارج از کشور سفر می‌کنید، داشتن یک خودرو می‌تواند کار شما را راحت کرده و شما به راحتی به هر آدرسی که بخواهید دسترسی خواهید داشت. علاوه بر آن اجاره خودرو در این سفرها باعث می‌شود که بتوانید لذت خیلی زیادی را تجربه کنید و از تمامی لحظات سفر خود استفاده نمایید.

شاید بهتر باشد این موضوع را بدانید که اجاره خودرو اولین بار در آمریکا آغاز شد و در این کشور بود که توریست‌ها برای گردش در شهرهای مختلف ماشین اجاره می‌کردند تا به راحتی از سفر خود لذت ببرند و از این طریق یک صنعت خیلی جالب به نام اجاره خودرو شکل گرفت. پش از مدتی کشورهای اروپایی و سایر کشورها نیز از این موضوع استقبال کردند.

درست است که استفاده از تاکسی نیز یکی از روش‌هایی می‌باشد که می‌توانید در سفر خود برای عبور و مرور استفاده کنید ولی در زمان‌هایی ممکن است نتوانید تاکسی پیدا کنید و اینجاست که مشکلات آن پدید خواهد آمد. شاید با خود فکر کنید که هزینه اجاره خودرو باید خیلی بالاتر باشد ولی تصور کنید شما برای هر مسیری که قصد دارید بروید یک تاکسی جدا بگیرد و هر دفعه مبلغ نسبتا زیادی را برای آن پرداخت کنید. اگر تمامی این هزینه‌ها را جمع آوری کنید، همان قیمت اجاره خودرو خواهد بود. حتی ممکن است که پرداخت هزینه تاکسی بالاتر نیز برود.

لامبورگینی

شرایط اجاره خودرو در خارج از کشور

برای اینکه بخواهید ماشین مورد نظر خود را در سفر خارجی که پیش رو دارید اجاره نمایید، می‌توانید هم به صورت حضوری و هم آنلاین و از طریق سایت کمپانی مورد نظر این کار را انجام دهید. اگر تصمیم دارید این کار را به صورت آنلاین انجام دهید، می‌توانید به محض ورود به فرودگاه کشور مورد نظر خودرو خود را تحویل بگیرید چرا که بیشتر شرکت‌های اجاره خودرو، در فرودگاه نمایندگی دارند و حتی اگر بخواهید حضوری اقدام کنید، می‌توانید به این نمایندگی مراجعه کنید.

همچنین این شرکت‌ها نمایندگی‌هایی را در نزدیک اماکن توریستی نیز دارند. برای اجاره خودرو در خارج از کشور باید شرایط زیر را داشته باشید:

  • سن شما باید بالای 22 سال باشد.
  • به صورت قطعی باید گواهی نامه بین المللی داشته باشید.
  • اصل ویزا و پاسپورت خود را برای تحویل خودرو خود باید همراه داشته باشید.
  • باید به زبان انگلیسی مسلط باشید تا به راحتی فرم‌های مربوطه را پر نمایید.
  • وجه نقدی را باید برای ضمانت پرداخت کنید که این مبلغ بعد از برگرداندن خودرو، به شما بازگردانده خواهد شد. البته باید این موضوع را ذکر کنیم که در خارج از کشور برای ضمانت نمی‌توانید از چک یا سفته استفاده نمایید.
  • در ابتدا باید نیمی از هزینه اجاره خودرو را پرداخت کنید و در آخر نیم دیگر آن را.

شرایط اجاره خودرو در داخل کشور

در مسافرت‌های ایرانی نیز می‌توانید با استفاده از اجاره خودرو کار خود را با راحتی بیشتری پیش ببرید و مطمئن باشید که این گزینه در ایران نیز برای شما صرفه اقتصادی خیلی بیشتری دارد و از گرفتن تاکسی مقرون به صرفه‌تر است.

یکی از گزینه‌های اجاره خودرو در ایران، اجاره به همراه راننده است که در این شرایط مدرک خاصی نیاز ندارید و تمامی مسئولیت‌ها را راننده قبول می‌کند. شما باید فقط هزینه اجاره خودرو را پرداخت کنید.

در این قسمت شما را با شرایط و مدارک اجاره خودرو در ایران آشنا می‌کنیم:

  • اصل کارت ملی و شناسنامه شما باید در دسترس باشد.
  • داشتن گواهی نامه الزامی است.
  • باید چک یا سفته‌ای را برای ضمانت برگرداندن خودرو به صورت کاملا سالم ارائه دهید. نگران این قسمت نباشید. اگر با شرکتی معتبر کار کرده و ماشین مورد نیاز را از جایی سرشناس کرایه کرده باشید، هیچ مشکلی پیش نیامده و بعد از برگرداندن خوردو، می‌توانید برگه ضمانت را دریافت کنید.

تمامی این موارد شرایطی عمومی است و ممکن است شرکت‌های مختلف یک سری قوانین دیگر نیز داشته باشند که در قرارداد آورده خواهد شد.