درواقع بهتر است تا همه افراد با تعمیرات جزئی وسایل نقلیه و همچنین شناخت نکات فنی و تعمیرات خودرو آشنایی کافی داشته باشند، چرا که این امر می‌تواند کمک کند تا در بسیاری از مواقع در زمان و هزینه‌های خود صرفه‌ جویی کرده و حتی به تنهایی قادر برطرف نمودن مشکلات ساده مربوط به خودرو خود باشند.

با این وجود، هر فردی که مالک خودرو است می‌بایست تا به اطلاعات اولیه فنی خودرو تسلط داشته تا ا از بروز برخی اتفاقات ناخوشایند ناخوشایند از جمله تصادفات ناشی از نقص فنی خودرو جلوگیری نماید.

 

آشنایی با نکات فنی خودرو

از این رو در این بخش از مقاله اجاره خودرو در مشهد به بررسی برخی از آیتم‌های فنی که هر فردی می‌بایست در خصوص آن اطلاعات کافی داشته باشد، خواهیم پرداخت.

تعویض روغن

می‌توان گفت از اصلی‌ترین نکات فنی و تعمیرات خودرو مربوط به تعویض روغن نیز می‌باشد. در حقیقت تعویض به موقع روغن از فرسودگی موتور جلوگیری خودرو کرده و به افزایش عمر موتور کمک خواهد کرد. برای این کار تنها لازم است که چند مرحله ساده را دانسته و اقدام به عمل نمایید.

  • هنگامی که ماشین خنک است و مدت زمانی از خاموش بودن آن گذشته است، جک را زیر خودرو کذاشته و خودرو را کمی بالا ببرید.
  • در مرحله بعد پیچ تخلیه مربوط به روغن موتور که در قسمت زیر خودرو است را باز کرده و ظرف مناسبی را زیر آن بگذارید، سپس با آچار مناسب پیچ را به سمت عقربه‌های ساعت چرخانده و روغن را تخلیه نمایید.
  • توجه داشته باشید که روغن به طور کامل تخلیه شود، سپس پیچ را محکم ببندید، و اطمینان پیدا کنید که واشر مربوط به آن دچار مشکلی نشده باشد.
  • سپس کاپوت خودرو را باز کرده و فیلتر مخصوص را به وسیله آچار باز کنید و روغن موتور را داخل فیلتر آن بریزید.
  • درپوش روغن موتور را باز کنید، و توسط یک قیف روغن موتور را به داخل آن بریزید.

تعویض لاستیک

در صورتی که با نحوه تعویض لاستیک آشنایی داشته باشید، دیگر لازم نیست ساعت‌ها و در هر شرایطی منتظر مانده تا کمک بگیرید. در صورتی که اصول این کار را بلد باشید، خیلی سریع‌تر و راحت می‌توانید خودتان اقدام به تعویض لاستیک خودروی خود بپردازید.

در تمامی خودروها برخی از ابزار جهت تعویض لاستیک وجود دارد و فقط نیاز است تا با نحوه کار با این تجهیزات آشنا شوید.

  • جهت تعویض لاستیک در قدم اول می‌بایست با استفاده از یک پیچ ‌گوشتی قالپاق را در آورده و با وارد کردن سر پیچ‌ گوشتی و کمی نیرو قالپاق را از لاستیک جدا کنید.
  • سپس توسط جک خودرو را تا اندازه لازم بالا برده و پس از آن اقدام به باز کردن پیچ‌های مربوط به چرخ‌ها را نمایید، تایر را جدا کرده و بعد از آن تایر جدید را در محل مناسب قرار دهید و در آخر پیچ‌ها را محکم نمایید.

نکات فنی ماشین

تعویض شمع

زمانی که شمع خودرو خراب شود، می‌تواند به موتور آسیب برساند، و در پی آن راندمان خودرو نیز کاهش خواهد یافت.

برای تعویض شمع تنها کافی است مراحلی را انجام دهید که عبارتند از:

  • جهت تعویض شمع این نکته حائز اهمیت است که موتور خودرو حتما سرد باشد. سپس کاپوت را باز کرده و اقدام به جدا کردن وایر شمع نمایید.
  • پس از آن این قسمت از موتور را با دقت تمیز کرده و بعد شمع جدید را در جایگاه مناسب قرار داده و محکم کنید.

تعویض فیلتر هوا

توجه داشته باشید که بهتر است در مدت زمان هر سه ماه فیلتر خودرو را بررسی کرده و در صورت نیاز تعویض شود، چرا که اگر فیلتر کثیف شود در عملکرد موتور خودرو تاثیر گذاشته و به مراتب سخت‌تر کار خواهد کرد. همچنین تعویض فیلتر هوا در خودروها به عنوان یکی از راه‌های کاهش مصرف سوخت شناخته می‌شود.

جهت تعویض فیلتر هوا، می‌بایست اقدام به تهیه یک فیلتر مناسب کرده، کاپوت خودرو را بالا بزنید و فیلتر را از ناحیه بالای موتور بردارید. جهت این امر می‌بایست گیره‌های نگه دارنده آن را شل کرده و پس از تمیز نمودن محفظه فیلتر، فیلتر جدید را جایگزین کرده و تمامی گیره‌ها را با دقت بسته و محکم نمایید.

تعویض برف ‌پاک‌کن

در واقع تعویض برف پاک‌کن کار بسیار ساده‌ای می‌باشد، که شما تنها در طی چند مرحله می‌توانید اقدام به این عمل نمایید. چرا که در برخی مواقع به خصوص در زمان بارندگی، اگر برف پاک‌کن‌ها دچار مشکل شوند، می‌تواند عواقب خطرناکی را در پی داشته باشد.

جهت تعویض برف ‌پاک‌کن شیشه جلوی خودرو، ابتدا می‌بایست تیغه را به زبانه فشار داده تا آزاد شود و سپس آن را به سمت جلو بکشید. لازم به ذکر است که نصب برف ‌پاک‌کن در برخی از مدل‌ها و برندهای مختلف ممکن است با هم تفاوت داشته باشد. در صورتی که برای نصب برف پاک‌کن نتوانستید آن را روی خودرو جاسازی نمایید، بهتر است از فروشنده بخواهید که آن را بر روی خودرو شما نصب کند، چرا که اگر اشتباه نصب شود قطعا به شیشه آسیب خواهد رساند، و به درستی کار نخواهد کرد.